تبلیغات
ترنم وحی - برخورد با نسل جوان در کلام نسیم مطهر

از مسائل مهم رهبری دینی نسل جوان ، نحوه برخورد افراد با نسل جوان است . برخورد بزرگترها باید با نسل جوان بر اساس واقع بینی ، منطق و استدلال باشد . زیرا اگر به سؤالات و احساسات پاك نسل جوان پاسخ منطقی و درست داده نشود موجب سرخوردگی و ناامیدی و نهایتا – طغیان نسل جوان خواهد شد .

متأسفانه امروزه آن چنان كه باید و شایسته است با مسائل و مشكلات نسل جوان به طور دلسوزانه و منطقی برخورد نشده است . و استاد مطهری از این برخورد غلط با جوانان بسیار ناراحت بود و می گفت : روشی كه ما (روحانیان و مربیان دینی) در مقابل نسل جوان در پیش گرفته ایم همان روش دهان كجی ، انتقاد و سرزنش نسل جوان می باشد كه این شیوه درست نیست . اگر بدون احترام گذاشتن به نسل جوان بخواهیم نسبت به مسائل و احساسات پاك جوانان بی تفاوت باشیم ، محال است كه بتوانیم جلوی انحرافات دینی و اخلاقی نسل آینده جوان را بگیریم . رهبران فكری جامعه ایران اگر خواهان هدایت و ارشاد و رهبری نسل جوان باشند چاره ای جز این ندارند كه از نزدیك با درد و رنج جوانان آشنا شوند و با زبان و منطق آشنا گردند . امّا افسوس كه پیش از آن كه ما فكری به حال این نسل سازنده كنیم ، دشمنان دین ما درد این نسل را یافتند و دوایی مسموم به آنان دادند .


استاد مطهری فعالیت های یزرگان دین را در زمینه ی رهبری و هدایت نسل جوان كافی نمی داند و می فرماید :

ما به قدر كافی در زمینه های مختلف اسلامی ، كتاب به زبان روز عرضه نكرده ایم . اگر ما به قدر كافی آب زلال و گوارا به انسان جوان می دادیم نسل جوان به سراغ آب های آلوده (گناهان) نمی رفتند . پس راه مقابله و مبارزه با انحراف نسل جوان این است كه مكتب اسلام را در همه زمینه ها با زبان روز به طور صحیح عرضه كنیم . استاد مطهری به عنوان یك شخصیت روحانی و حوزه ای می گوید باید روحانیون بزرگ ما كارهای علمی و فكری خود را ده برابر كنند تا بتوانند پاسخگوی نسل جوان امروز باشند . استاد مطهری در هشدار به طبقه روحانیت در حوزه می گوید : بقا و دوام روحانیت و اسلام به این است كه روحانیت دین به انتظارات نسل امروزی توجه كنند چون انتظازات نسل گذشته تفاوت اساسی دارد . استاد مطهری برخلاف كسانی كه نسل جوان را یك نسل خام و احساسی و غیرپخته می داند معتقد است كه بر عكس نسل جوان نسلی لجوج نیست ، بلكه آمادگی زیادی برای دریافت حقایق دینی دارد .


طبقه بندی: مقالات،  پرسمان، 
برچسب ها: نسل جوان، جوان،

Share      
ارسال توسط محمد سرباز آقا
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
شناخت رهبری
شهدا


منابع
تفسیرنور ، تفسیر نمونه ، تفسیر تسنیم ، مجمع البیان ، تفسیر نور الثقلین، تفسیر برهان ،جامع اءحادیث الشیعه ،جامع الاءخبار، عوالى اللئالى ،
خبرنامه

Powered by WebGozar

اوقات شرعی
امکانات
SEO Stats powered by MyPagerank.Net