تبلیغات
ترنم وحی - شب قدر كدام شب است ؟

در ایـنـكـه لیلة القدر در ماه رمضان است تردیدى نیست ، چرا كه جمع میان آیات قرآن همین مـعـنـى را اقـتـضـاء مـى كـنـد، از یـكـسـو مـى گـویـد: قـرآن در مـاه رمـضـان نـازل شـده (بـقـره - 185) و از سـوى دیـگـر مـى فـرمـایـد: در شـب قـدر نازل گردیده (آیات مورد بحث ).
ولى در ایـنـكـه كـدام شـب از شـبـهـاى مـاه رمضان است ؟ گفتگو بسیار است ، و در این زمینه تـفـسـیـرهـاى زیادى شده ، از جمله شب اول ، شب هفدهم ، شب نوزدهم ، شب بیست و یكم ، شب بـیـسـت و سـوم ، شب بیست و هفتم ، و شب بیست و نهم . ولى مشهور و معروف در روایات این است كه در دهه آخر ماه رمضان و شب
بـیـسـت و یـكـم یـا بـیـسـت و سـوم اسـت ، لذا در روایتى مى خوانیم كه در دهه آخر ماه مبارك پـیـغـمـبـر اكـرم (صـلى الله عـلیـه و آله و سـلم ) تـمـام شـبـهـا را احـیـا مـى داشـت و مشغول عبادت بود.
و در روایتى از امام صادق (علیه السلام ) آمده است كه شب قدر شب بیست و یكم یا بیست و سـوم اسـت ، حـتـى هـنگامى كه راوى اصرار كرد كدام یك از این دو شب است و گفت : اگر من نـتـوانـم هـر دو شـب را عـبـادت كـنـم كـدام یك را انتخاب نمایم ؟! امام (علیه السلام ) تعیین نـفـرمـود، و افـزود، مـا ایـسـر لیـلتـین فیما تطلب : چه آسان است دو شب براى آنچه مى خواهى !.
ولى در روایـات مـتـعـددى كـه از طـرق اهـل بیت (علیهمالسلام ) رسیده است بیشتر روى شب بـیـسـت و سـوم تـكـیـه شـده ، در حـالى كـه روایـات اهل سنت بیشتر روى شب بیست و هفتم دور مى زند.
در روایـتـى از امـام صـادق (عـلیـه السـلام ) نـیـز نقل شده كه فرمود:
التـقـدیـر فى لیلة القدر تسعة عشر، و الابرام فى لیلة احدى و عشرین و الامضاء فى لیلة ثلاث و عشرین .
تـقـدیـر مـقـدرات در شـب نوزدهم ، و تحكیم آن در شب بیست و یكم ، و امضاء در شب بیست و سوم است و به این ترتیب بین روایات جمع مى شود.
ولى بـه هـر حـال حـالهـاى از ابـهام شب قدر را به خاطر جهتى كه بعدا به آن اشاره مى شود، فرا گرفته است .




طبقه بندی: سوره مبارکه قــدر،  پرسمان، 
برچسب ها: قدر، شب قدر، شب قدر كدام شب است ؟، پرسمان،

Share      
ارسال توسط محمد سرباز آقا
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
شناخت رهبری
شهدا


منابع
تفسیرنور ، تفسیر نمونه ، تفسیر تسنیم ، مجمع البیان ، تفسیر نور الثقلین، تفسیر برهان ،جامع اءحادیث الشیعه ،جامع الاءخبار، عوالى اللئالى ،
خبرنامه





Powered by WebGozar

اوقات شرعی
امکانات
SEO Stats powered by MyPagerank.Net