تبلیغات
ترنم وحی - سیمای سوره مبارکه حمد

 

سوره ى حمد كه نام دیگرش ((فاتحة الكتاب )) است ، هفت آیه داردوتنها سوره اى است كه بر هر مسلمانى واجب است حدّاقل روزانه ده بار آن را در نمازهاى شبانه روزى بخواند وگرنه نماز او باطل است . ( لاصلاة الاّ بفاتحة الكتاب )
بنا به روایت جابربن عبداللّه انصارى از رسول اكرم صلّى اللّه علیه و آله : این سوره بهترین سوره هاى قرآن است . و به نقل ابن عباس ؛ سوره ى حمد اساس قرآن است . در حدیث نیز آمده است : اگر هفتاد مرتبه این سوره را بر مرده خواندید و زنده شد، تعجّب نكنید.

از نامگذارى این سوره به ((فاتحة الكتاب ))، معلوم مى شود كه تمام آیات قرآن در زمان رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله جمع آورى شده و به صورت كتاب در آمده است و به امر ایشان این سوره در آغاز و شروع كتاب (قرآن ) قرار گرفته است .
همچنین در حدیث ثقلین مى خوانیم كه پیامبر صلّى اللّه علیه و آله فرمود:
(( انّى تارك فیكم الثقلَین كتاب اللّه و عترتى ))من دو چیز گرانبها در میان شما مى گذارم ، كتاب خدا و خاندانم . از این حدیث نیز معلوم مى شود كه آیات الهى در زمان پیامبر صلّى اللّه علیه و آله به صورت ((كتاب اللّه )) جمع آورى شده و به همین نام در میان مسلمانان معروف و مشهور بوده است .
آیات سوره ى مباركه فاتحه ، اشاراتى در باره ى خداوند و صفات او، مساءله معاد، شناخت و درخواست رهروى در راه حقّ و قبول حاكمیت و ربوبیّت خداوند دارد. همچنین به ادامه ى راه اولیاى خدا، ابراز علاقه واز گمراهان و غضب شدگان اعلام بیزارى و انزجار شده است .
سوره ى حمد همانند خود قرآن مایه ى شفاست ، هم شفاى دردهاى جسمانى و هم شفاى بیمارى هاى روحى .


تفسیر نور جلد 1
طبقه بندی: سوره مبارکه حمد، 
برچسب ها: حمد، فاتحه الکتاب، شفا،

Share      
ارسال توسط محمد سرباز آقا
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
شناخت رهبری
شهدا


منابع
تفسیرنور ، تفسیر نمونه ، تفسیر تسنیم ، مجمع البیان ، تفسیر نور الثقلین، تفسیر برهان ،جامع اءحادیث الشیعه ،جامع الاءخبار، عوالى اللئالى ،
خبرنامه

Powered by WebGozar

اوقات شرعی
امکانات
SEO Stats powered by MyPagerank.Net